רפואה ישראלית על קו המשווה

קיבוגה, אוגנדה

הפרויקט

Uganda

Kiboga District

הפרויקט

תכנית "רפואה ישראלית על קו המשווה" באוגנדה מופעלת ע"י "ברית עולם" ושותפיה השונים מאז 2005 .פעילות הפרויקט העיקרית הנה בבית החולים המחוזי צ'יבוגה, הממוקם כ-120 ק"מ צפון מערבית

.לעיר הבירה קמפלה, במחוז כפרי שהוא מהעניים באוגנדה


 בית חולים צ'יבוגה הנו בית חולים ממשלתי אזורי, המספק שירותי רפואה לאוכלוסייה של כ-000,400 איש. בבית החולים 120 מיטות אשפוז בנוסף למיון המשמש גם כמרפאה קהילתית בהיעדר שירותי קהילה במחוז. בית החולים מופעל על ידי צוות של 4 רופאים בלבד, כאשר בכל זמן נתון עובד בו רופא מקומי אחד בלבד.


הפרויקט מושתת על צוותים של אנשי רפואה מתנדבים היוצאים לתקופות התנדבות של שלושה חודשים ומעלה. על פי רוב כל צוות כולל שני רופאים או רופא/ה ואח/ות. לעיתים מצטרפים לצוותים גם סטודנטים לרפואה.

משנת 2005 עד 2011 קרוב ל40 אנשי רפואה השתתפו בתוכנית. לאחר הפסקה זמנית חודש הפרויקט , ביוזמתם של ד"ר רעות ואיתן הראל מירון בשנת 2014 ,מאז יצאו במסגרתו 8 משלחות של אנשי רפואה מתנדבים.

 
פעילות המתנדבים כוללת מתן סיוע רפואי בבית החולים עצמו, הסובל ממחסור חמור בכוח אדם מיומן, הכשרות לצוותים המקומיים, יציאה למרפאות שטח בכפרים מרוחקים במחוז חסרי נגישות לשירותים רפואיים, כמו גם חינוך וקידום בריאות בקהילה. הצוות הרפואי הישראלי עובד בשיתוף פעולה הדוק עם עובדי הבריאות.